BABIE LATO

Wydawnictwo Relacja

premiera: wrzesień 2024

„Jeśli w tej historii ma wydarzyć się cud, to tylko taki, którego sama dokonam”. Opowieści, w których można się odnaleźć i które dodają siły.
Najnowszy zbiór opowiadań Marty Dzido, która w „Sezonie na truskawki” eksplorowała temat kobiecej zmysłowości. „Babie lato” sięga dalej, ukazując nie tylko afirmację cielesności, lecz także historie życiowych blizn, które nas formują. To opowieści o kobietach, które łączy jedno – nie wahają się zawalczyć o siebie.
Bohaterki Marty Dzido na różnych etapach życia dążą do samostanowienia, a ich głosy splatają się w fascynującą opowieść o prawie do własnego ciała, wolności, emancypacji, odwadze i pamięci.

„Krzyk dochodzi z głębi trzewi, krzyk jak ryk, bo nie idę sama, bo jest nas sto, sto tysięcy, jeszcze więcej. Jest nas stos”.

Sezon na truskawki

 

SEZON NA TRUSKAWKI

Wydawnictwo Relacja

premiera: maj 2021

Zmysłowość, sensualność, namiętność. Młode dziewczyny, mężatki i matka w kryzysie wieku średniego. Jest też historia miłosna w stylu retro, której bohaterowie tańczą tango na gruzach miasta. Są opowieści dorastających w końcówce lat osiemdziesiątych dziewczynek, których marzeniem jest życie jak w filmie.

Marta Dzido, pisarka i reżyserka, laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej, w „Sezonie na truskawki” eksploruje cielesność, przekraczanie granic ciała i języka. Obraca je na różne strony, pisze z różnych perspektyw, próbując znaleźć słowa do nazwania tego, na co zwykle brakuje nam słów, i bawiąc się wyrazami, ukazuje ich wieloznaczność i potencjał emancypacyjny.

Erotyka nie jest tu ani wulgarna, ani medyczna, a ciało nie ma obszarów wstydliwych czy brudnych. Bohaterki to wyzwalające się kobiety, potrafiące bez wstydu i poczucia winy czerpać radość z własnej cielesności.

Sezon na truskawki

"Piękna i wzruszająca"
"Przepojona sensualnością"
"Autentycznie opisuje seksualne pragnienia"

EUROPEJSKA NAGRODA LITERACKA 2019

 

Ona i on. Nastolatkowie z czasów sprzed facebooka i instagrama. Zakochani w sobie do obłędu i jak ognia unikający deklaracji w postaci słów „kocham cię”. Szalejący na swoim punkcie. Przesuwający granice w poznawaniu własnej cielesności. Testujący nawzajem swoje emocje. Przeżywający wspólnie rozmaite „pierwsze razy”.

Historia ich romansu dzieje się w latach 90. ubiegłego wieku,

Frajda

 

 

 

"Tej książki nie da się czytać spokojnie. Ją się przeżywa."

 

wydanie drugie uzupełnione, Relacja 2023

Reportaż o kobietach, które na przekór wszystkiemu w 1980 roku włączały się w solidarnościowy zryw, a potem zostały wygumkowane z kart wielkiej historii.

Nowe, uzupełnione i uaktualnione wydanie książki Marty Dzido, pisarki i reżyserki, autorki filmu „Solidarność według kobiet”.

Kobiety Solidarności

 

 

 

"Lapidarność ujęć połączona z reporterską ciekawością"

"Rzetelny i świetnie napisany reportaż"

"Pokazuje jak wgryzło się w nas myślenie patriarchalne"

 

Świat Książki 2016

Kiedy w sierpniową sobotę 1980 roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli strajk i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej, to one zamknęły bramy, tym samym rozpoczynając strajk solidarnościowy. Podobno na murze stoczni wisiał transparent z napisem „Kobiety nie przeszkadzajcie nam, my walczymy o Polskę."

Kobiety Solidarności

"Blizny, szramy, tatuaże - to zostaje po tej lekturze."
"Takiej prozy się nie czyta. Ją się przeżywa."

"Jest krzykiem, sykiem, gorzką zabawą."

wznowienie, Relacja 2022

Pierwsze książkowe wydanie hipertekstowej opowieści, w której przeplatają się ze sobą historie kobiet z jednej rodziny.

Matrioszka opowiada losy matki i córki, połączonych wspólnotą doświadczeń alkoholizmu w rodzinie.Takie samo cierpienie, takie same błędy, egzystencjalne błędne koło wydarzeń.

Matrioszka

"Wielowarstwowa"
"Hipermedialna"
"Polifoniczna hiperfikcja"

Korporacja Ha!art 2013

Trzy kobiety, dwie historie, jedna krew. W arcypolskim dramacie zepsutych przez alkohol pokoleń spotykają się matka i córka, która wkrótce także zostaje matką, by jej córka gotowa była powtórzyć ten sam scenariusz… Rosyjska matrioszka, zestaw drewnianych lalek, włożonych jedna w drugą, to najlepsza alegoria tej kolistej opowieści, a przeploty i pętle hipertekstu to świetnie w nią wpasowana formuła narracyjna. Rezultatem jest dojrzała, mistrzowska proza,

Matrioszka

"W doskonały sposób oddaje emocje kobiety, która nie wie, czy podjęła właściwą decyzję"
"Siła kobietki, która pisze o dziewczynce, ale z mocą bogini."

wznowienie Relacja 2023

Spojrzenie na aborcję z perspektywy pojedynczej kobiety, bez uwikłania w polityczny kontekst.
Nastoletnia Anna zachodzi w ciążę z Grześkiem, który pojawia się z plikiem banknotów i adresem dyskretnego gabinetu ginekologicznego. Umawia się na zabieg i po wszystkim próbuje na nowo poukładać swoje życie. Wraca myślami do dzieciństwa, tworzy alternatywne scenariusze i zastanawia się nad okolicznościami własnego przyjścia na świat. W tle miłość, przyjaźń, imprezy, narkotyki i próby wejścia w dorosłość.

Ślad po mamie

"Niezwykle dojrzała"
"Trafnie opisuje ból i zagubienie"

Korporacja Ha!art 2006

Anna, niedoszła maturzystka, zachodzi w ciążę z Grześkiem. Ten okazuje się człowiekiem, według którego dwadzieścia banknotów stuzłotowych załatwi wszystko...
Dziewczynka wie, że w tym temacie nikt nie mówi ,,ja" ani ,,usunęłam". Że zamiast mówić o sobie, podaje się tylko liczby i statystyki. A te, które usunęły, milczą. Może nie chcą, by ktoś rzucił im w twarz: "morderczyni". Dziewczynka też się boi. Dlatego się waha. W dyskusji nadal nikt nie używa słowa ,,ja".
Ale dziewczynka nie lubi mówić o sobie w trzeciej osobie.

Ślad po mamie

"Oryginalna, ironiczna i bezkompromisowa."
"Czysta poezja"

(wznowienie, Relacja 2021)

Społeczno-feministyczna powieść, której bohaterka szuka pracy, szuka dobrego związku, szuka siebie. Nie potrafi tego znaleźć, czy nie chce?

Książka dla młodych i wrażliwych oraz starych i nieczułych, w której autorka eksperymentuje z językiem, a życie eksperymentuje z Magdą.
Jak to się skończy? Ty zdecydujesz – powieść ma dwa zakończenia, optymistyczne i pesymistyczne. Co wybrałaby Magda? Co wybierzesz ty?

Marta Dzido, laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej, opowiada o związkach, o relacjach, o szukaniu pracy i buncie przeciwko normom społecznym i obyczajowym. Jej bohaterka wchodzi w dorosłe życie, ale zamiast dostosować się do wymagań, rezygnuje i wycofuje się, próbując samodzielnie ukształtować swoje życie.

Małż (wznowienie)

"Krytyczna"
"Odważna"
"Pełna gniewu"

Korporacja Ha!art 2005

"Małż" to krytyczna powieść o małżach - współczesnych, szybkich związkach przed - i małżeńskich oraz ich rozpadzie. Bohaterka fabuły Magda, opowiada o swoim wkurwie na Warszawę, kolorowe media, modę, frustrującą makpracę, które negatywnie wpływają na relacje między partnerami. To także powieść o dyskryminacji kobiet oraz o terrorze piękności.
Powieść "Małż" została wydana w dwóch różnych wersjach z różnymi okładkami i zakończeniami.

Małż